TOP 10 Čo vidieť v Budapešti

TOP 10 Čo vidieť v Budapešti

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Navštívil som Londýn, New York, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Berlín, Mníchov, Brusel a kopu ďalších miest a krajín. Avšak nikdy som nebol v Budapešti. Až do teraz. A pritom je to len nejaké dve hodinky autom, čo je fakt blízko. Čo teda vidieť v Budapešti?

Cesta

Boli nejaké tie sviatočné dni a na Slovensku poriadne ani nikto nepracoval a nič nebolo otvorené, tak sme sa vybrali do maďarského (veľko)mesta. Vyrazili sme večer okolo 7 autom a o 9 sme už boli v Budapešti. Čo sa týka parkovania, boli sme ubytovaní úplne v centre a všade sme sa dostali pomaly pešo. Čiže nám ani nebolo treba auto a parkovanie by nás vyšlo 40€ na dva dni. Ráno na ďalší deň som ho hodil mimo centra na ulicu Mexikói út, kde je už zadarmo parkovanie a nie je tam problém zaparkovať a za 10 minút som bol späť v centre metrom. Môžem odporučiť inak mobilnú aplikáciu Mobilfizetés, kde si môžeš pozrieť jednotlivé ceny parkovného v jednotlivých zónach a aj si ho rovno zaplatiť z aplikácie.

 

Ubytovanie

Vo väčšine prípadoch, keď cestujem, bookujem si ubytovanie cez booking.com alebo Airbnb. Pozriem aké sú v danom meste možnosti a vyberiem to, čo sa mi páči. Tentokrát to bolo Airbnb a konkrétne tento bytík úplne v centre. Ak sa zaregistruješ na Airbnb cez tento link, dostaneš doknca 20€ na svoj prvý pobyt. A to sa oplatí.

 

Poďme však k samotnému gro tohto článku a to sú miesta a podniky/reštaurácie, kam by som odporúčal ísť sa pozrieť/navštíviť ich.

1. Raňajky v Cirkusz

Keď sme sa ráno zobudili, chceli sme si niekam ísť dať raňajky. Pozrel som preto Foursquare a našiel tento podnik. Môžem ho ďalej len odporučiť. Dali sme si Royal Eggs with spinach a New York bagel. Porcie neboli veľké, ale zasýtili, avšak chuťovo to bolo briliantné.

 

2. Bazilika svätého Štefana

Bazilika sa nachádza v samom centre mesta pár krokov od Dunaja. Predchádza jej krásne veľké námestie s veľa reštauráciami a podnikmi. Vnútri v Bazilike sme však neboli, avšak vyšli sme si hore na kupolu, kde je panoramatický výhľad na celú Budapešť. Celkovo nám vyšlo počasie a bolo fakt krásne. Keď sa však jedná o najkrajší výhľad, vyhralo ho asi miesto v ďalšom bode, aj keď určite o prvé miesto súťažia s Bazilikou.

3. Citadella – Liberty Statue

Toto miesto hodnotím asi ako miesto s najkrajším výhľadom na celú panorámu mesta. Navštívili sme ho cez deň. Avšak vraj sa oplatí navštíviť aj večer.

4. Fisherman’s Bastion

Ďalšie krásne miesto s nádherným výhľadom, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Nachádza sa na strane Dunaja, kde aj Citadella. Môžeš tam vidieť kostol, sochy a takú celkom dlhú promenádu, ktorá sa nachádza aj hore na stĺpoch, ktoré sú na fotke.

5. Budapeštiansky parlament

Monumentálna stavba budapeštianskeho parlamentu, ktorá obohacuje výhľad na nábrežie Dunaja je jedna z najstarších vládnych budov v Európe – bola dokončená v roku 1904. Vnútri sme však neboli, ale aj zvonku vyzerala majestátne a je fakt obrovská.

 

6. Mazel Tov

Jedna z vecí, čo som mal na zozname ešte dávno pred tým ako som tento trip v Budapešti plánoval. Je to reštaurácia v židovskej časti Budapešte s nádherným prostredím a aj s výberným jedlom. Jedna z vecí, čo som chcel ochutnať bol hummus falafel, keďže som tohto jedla tak trochu dosť veľký fanúšik. Objednali sme si teda hummus falafel a hummus tanier s grilovaným vajíčkom a grilovaným baklažánom, k tomu limonádu, ktorá bola tiež super. Dokonca celé to predčilo moje očakávania a zostal som prekvapený aj cenou, ktorá bola veľmi prijateľná. Čiže pri návšteve Budapešte určite Mazel Tov odporúčam.

 

 

7. Kúpele Rudas

Po výdatnom neskoršom obede určite padne super dobrý relax. Práve na ten odporúčam ísť do kúpeľov Rudas. Najprv sme chceli ísť do ikonických kúpeľov Széchenyi, avšak dostali sme odporúčanie, že Rudas sú lepšie a aj keď sme pozerali recenzie, tak tieto mali lepšie hodnotenie. Majú tam viacero možností na výber. My sme si vybrali len kúpele. Bolo tam 5 rôznych bazénov s odlišnými teplotami. Od tuším 27 až do už trochu nepríjemne teplých 43 stupňov. K tomu sauny s rôznymi teplotami a tak ďalej. Určite ďalšie miesto, ktoré môžem len odporučiť. Nachádzajú sa hneď pod kopcom, kde je Citadella.

 

8. Budapest Eye

Veľké ruské koleso. Nachádzalo sa asi 200 metrov od nášho ubytovania. Je z neho pekný výhľad a ak máte radi takéto atrakcie, môžete vyskúšať.

9. 0,75

Po kúpeľoch a Budapest Eye môže vcelku dobre padnúť sadnúť si niekam v kľude na vínko. Páči sa mi ten vcelku kreatívny názov. Majú veľký výber maďarských vín, s výberom vám aj radi poradia. Podnik má príjemné prostredie a atmosféru a keď sme tam boli my, bola tam aj živá hudba. 0,75ka sa nachádza na námestí pri Bazilike sv. Štefana.

10. Szimpla Kert

Ruin Bar, ktorý sme nejak nestihli. Bol mi však odporúčaný viacerými osobami a počul som naň len pozitívne ohlasy, čiže aj napriek tomu, že sme ho nenavštívili, zaradil som ho do zoznamu. Ďalšíkrát snáď vyjde čas aj na Szimpla Kert a tí ktorí ste tam boli, ako sa vám páčilo? Napíš mi dole do komentárov. Ďakujem 🙂

 

BONUS: Espresso Embassy

Aký by som to bol kávičkár bez kávy. Táto kaviarnička mi bola tiež odporúčaná, avšak nevyhľadávali sme ju. Narazili sme na ňu úplne náhodou, keď som pozeral, že prečo na ulici sedí toľko ľudí. Potom pozerám hore na značku a tam Espresso Embassy. Páčil sa mi štýlik v akom servírovali kávu – v tých starých komunistických pohárikoch, ktoré majú aj svoj vlastný názov, na ktorý si však teraz nespomeniem. Môžem však odporučiť aj dať si koláčik, napríklad ten, čo je na fotke – maková, orechová, jablková plnka a hore posledná vrstva so (asi) slivkovým džemom. Neskutočne dobrý bol. A takisto fantastická káva.

 

Ak máš aj ty nejaké ďalšie miesta, ktoré odporúčaš v Budapešti navštíviť, určite napíš dole do komentára a podeľ sa s ostatnými. Ak ma ešte nesleduješ na instagrame, môžeš to zmeniť tu @jankomacinsky

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn