Ktoré výlety na Zanzibare stoja za to?

Ktoré výlety na Zanzibare stoja za to?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Keď už prídete na Zanzibar, dozvieš sa, že na ostrove sa organizuje viacero výletov. Ja som na tomto rovníkovom tropickom ostrove strávil 11 dní. Za tento čas som bol na viacerých – budem však písať aj o výletoch alebo prehliadkach, ktoré si môžete zorganizovať sami a nepotrebujete na to černochov, ktorí si za to vypýtajú vcelku neprimeranú sumu, v podstate to robia vždy, keď vidia bieleho. Ktoré to boli a kde sa mi najviac páčilo? Čítaj ďalej!

1. Prison Island – obrovské korytnačky

Ostrov, kde posielali chorých ľudí a väzňov počas kolónizácií. Teraz sa tam nachádzajú obrovské korytnačky, je tam nejaká reštaurácia a dokonca sa tam možete ubytovať, avšak vôbec lákavo to nevyzeralo. Dostať sa tam dá rovno zo stone townu takým „taxi člnom“.

Cenu odvozu si teraz už presne nepamätám, ale vstup na ostrov bol tuším 4 doláre alebo 8000TZS. Vždy je lepšie platiť všetko v miestnej mene. Vychádza to lacnejšie.prison island korytnacky zanzibar

2. Stone Town – prehliadka mesta

Stone town je hlavné mesto Zanzibaru. Je to cca 10 minút od letiska. Veci, čo sa tam dajú vidieť sú napríklad House of Wonders, vedľa ešte jedno múzem (to bolo podľa mňa lepšie ako ten House of Wonders. Ďalej je tam múzeum Freddieho Mercuryho, keďže on sa narodil práve tu. Tam som síce nebol, ale vraj z toho už je len komerčný obchod, resp, nič dychberúce.

Takisto je fajn miesto park pri oceáne, kde si môžeš dať niečo viac európske a je tam celkovo pekne.

View this post on Instagram

Today I visited Stone Town, capital of Zanzibar. Walked around, bought some spices and fruit. “Ocean drive”? I already refused maybe 30-40 black guys trying to sell me guide tours, just in Stone Town. One of them offered me his tour for 60k tzs. After few minutes, his price got down to 30k. I would get him to 15k, but I was not interested in. ? “You dont want support local?” ? — Dnes som navstivil hlavne mesto Zanzibaru – Stone Town. Presiel som sa a kupil nejake korenia, resp Mangovu a Vanilkovu esenciu? Vanilkovu kavu, nejaky ten kokonat a banany. ? a odmietol som asi 30 cernochov, ktori mi chceli predat guide tours. Po dvoch minutach spustil cernoch cenu zo 60000 na 30000tzs, dal by som ho kludne aj na 15 myslim, ale guide tour som nechcel ? #Zanzibar #StoneTown #TownOfZanzibar #OceanDrive #ZanzibarIsland #Travel #Traveler #TravelTheWorld #DnesCestujem

A post shared by J A N K O M A C I N S K Y (@jankomacinsky) on

Čo ma ale najviac bavilo, boli miestne trhy, kde predávali miestne ovocie, koreniny, avšak na mäso by som si netrúfol, keď som videl ako je to mäso pokryté samými muchami a hmyzom. Proste hygiena -120 bodov.

Super čerstvé ovocie za mega ceny ako napr najúžasnejšie mango v  prepočte za 20 centov. Ale viac aj o cenách jedla si môžeš prečítať v článku o jedle.

stone town zanzibar trhy
Miestne trhy v Stone Towne

3. Spice Tour – ako sa pestuje korenie

Jediná „atrakcia“, ktorú som nejak nestihol navštíviť. Pod názvom Spice Tour si nepredstavuj ale žiadnu 3 hodinovú prehliadku na určenom mieste, Spice Tour na Zanzibare znamená to, že vás zoberú alebo prídete k nejakému domu („na farmu“) a oni vám ukážu, ako sa pestuje lokálne ovocie a koreniny – napr. klinčeky, vanilka, jackfruit a pod..

Na ostrove existuje takýchto tours veľa, čiže to nie je iba jedno miesto.

4. Jozani Forest – les plný opíc

Po asi 8 dňoch, čo sme bývali v Nungwi sme sa vydali aj na iné miesta na ostrove. Cieľom bolo Jambiani.

Po ceste sme sa ešte zastavili v Jozani Foreste – je to prales s veľkým počtom malých opíc, ktoré žijú len tu. Vstupné bolo tuším v prepočte okolo 8-10USD. K prehliadke samozrejme dostanete sprievodcu. Po opiciach a predchádzke po pralese pôjdete aj do mangrovníkového lesa – tiež zaujímavá tour. Zábery z lesa uvidíš aj vo videu nižšie.

Opica akurát obeduje
Opica akurát obeduje
Mangrovníky
Mangrovníky

5. Mnemba Island – celodenný výlet s potápaním

Keď budete v Nungwi, tento výlet vám budú ponúkať beachboys všade. Funguje to vlastne tak, že oni sa síce nazývajú kapitáni, ale na loď s vami nepôjdu a sú to v podstate len predajcovia/sprostredkovatelia.

Plavili sme sa na drevenej plachetnici. Po asi 2 hodinkách sme prišli do blízkosti Mnemba Island, avšak na tento ostrov sa nedá ísť, keďže je to súkromný ostrov a noc na tomto ostrove sa pohybuje v dosť vysokých čiastkach. Pri Mnemba Islande si zakotvili v zátoke, dali si plutvy a masky a začali sa potápať. Bolo to fakt pekné, avšak ak si sa už potápal v Egypte, môže ťa to sklamať, lebo na ten to vážne nemá. A vraveli to aj viacerí ľudia ktorí už predtým boli aj v Egypte. Zopár záberov nájdeš tiež vo videu (vyššie).

mnemba island vylet zanzibar

drevena plachetnica zanzibar

Po potápaní sme zamierili späť. Počas potápania černosi ugrilovali tuniaka a pripravili ovocie. Počas celej cesty sme mali k dispozícii aj balenú vodu. Celý výlet mal asi 6-7 hodín. Od cca 9:00 do 15-16. Černosi si pýtajú za tento výlet 60-80 dolárov. My sme platili 18 dolárov. Všetko pod 20 na osobu už je normálna cena. Čiže zjednávajte a nenechajte sa okradnúť.

 

Ak chces sledovať moje aktuálne cesty, hoď mi follow na instagrame -> https://www.instagram.com/jankomacinsky/

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn