Airbnb cesta #3: Prerábka bytu – Kompletná rekonštrukcia kúpeľne

Airbnb cesta #3: Prerábka bytu – Kompletná rekonštrukcia kúpeľne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Konečne sa dostávame k tomu, čo dalo na byte najviac práce. A tým je kúpeľňa. Toto už je v poradí tretí článok zo série Airbnb cesta, kde píšem o mojom progrese a skúsenostiach pri prenajímaní bytu cez Airbnb. V prvom článku som ukázal ako byt vyzeral úplne na samom počiatku. 

Airbnb cesta #1: Prerábka bytu – Ako to vyzeralo na začiatku, cena rekonštrukcie a prerábka kuchyne

V tomto článku budem písať o už spomínanej kúpeľni. Na práci bolo toho fakt, že veľa. Tak sa teda pustime do toho.

Na úplnom počiatku vyzerala kúpeľňa presne takto.

kupelna-pred

Avšak zobral som do ruky kladivo a nejaký ten majzlík jak sa hovorí. A o nejaký čas to vyzeralo už takto. Inak búranie ma celkom baví. Človek sa môže vyšantiť. 😀

kupelna-buranie1

kupelna-buranie2
Za povšimnutie stojí aj dvojitá dlažba, ktoré trebalo obidve rozbiť (celé to bolo hrubé asi 8 cm, čo je akože dosť veľa.

kupelna-buranie3

Takýto hrubý betón bol ešte pod dlažbou. Všetko preč.

Takto vyzerala skoro kompletne vybúraná kúpeľňa
Takto vyzerala skoro kompletne vybúraná kúpeľňa
kupelna-odpad
Inak takto vyzerala chodba počas celej prestavby. Z celého bytu som vyniesol niečo cez jednu tonu! odpadu.

Samozrejme túto TONU odpadu bolo treba (alebo inak trebalo) nahradiť. Nepočítal som to presne ale cca tak 30-40 Grobputzov 25kg (jadrová omietka) padnúť mohlo.

A mohlo sa začať nie ničiť, ale budovať. Rozvody vody sme robili spolu s majstrom, ktorý mi vlastne pomáhal od začiatku. Hlavne mi poradil čo a ako mám spraviť, čo veľmi cením a potom som to už sám nejako zvládol. Čiže vodu sme robili spolu. Trvalo nám to celú sobotu – 13 hodínMateriál ma vyšiel na skoro 100€ a práca niečo vyše 200€. Avšak nemal stále čas, lebo mal aj ďalšie stavby, tak na ostatné som si našiel iných ľudí. Zapojenie kanalizácie s materiálom + nejaké búranie stálo 200€.

kupelna-kanalizacia
Vpravo odpad pre práčku (keď tam náhodou niekedy bude) s dierou do izby. A naľavo diera do kuchyne. Steny ako ementál. Čo ti poviem.
kupelna-kanalizacia-voda
Všade len samé trúbky

Rozvody elektriny a ako som sa ju naučil zapájať

Ďalšia vec, to bolo treba spraviť, boli rozvody elektriny. S elektrinou som už mal prvé skúsenosti vo veľkej izbe. Už som pochopil, ktorý drôt je ktorý a ktorý čo má na starosti. To boli ovšem zásuvky. Avšak ešte som musel pochopiť ako zapojiť, respektíve ako spraviť to, keď som chcel spínače presunúť inam, na čo sa v podstate za chvíľu pozrieme. Keďže fyzika nebola na škole môj obľúbený predmet, samé vzorce a nezáživné veci, však to poznáš. Ja som skôr človek praktický a radšej aj veci robím. Možno keby sme mali na hodinách viac praxe a nie len teoretické znalosti, tak by bol predmet fyzika zaujímavejší. Avšak to už úplne odbáčam od témy. Čiže bolo to tak, že som si na internete našiel schému ako zapojiť také veci ako spínače, svetlá, nejaké okruhy atď., chvíľu som nad tým porozmýšľal, nakúpil materiál a pustil sa do toho.

Hlavná vec, čo som na tomto chcel spraviť, tak som chcel presunúť spínače z tohto miesta za dverami (vedľa zásuvky) na nové miesto a to vedľa umývadla. Musel som spraviť to, že som prevŕtal stenu a spravil drážky na druhej strane steny. Ponapájal všetky drôty tak, aby to fungovalo.

kupelna-elektrina-spinacekupelna-elektrina-rozvody2

Ďalšia vec, ktorú trebalo spraviť, bolo rozdvojiť svedlo (nižšie v strede) aby z každej strany zrkadla bola lampička. To som spravil jednoducho a to, že som na miesto, odkiaľ vychádzajú teraz drôty spravil krabicu, tam vopchal wagosworky s drôtmi a na každú stranu spravil s karbobrúskou drážky na káble.

Avšak musel som spraviť ešte jednu vec a to si požičať prúd a nulák zo svetla, zapojiť ho na ďalší spínač a zapojiť ventilátor (ten som zapojil do svetelného okruhu). Nebol to pre mňa ako človeka, čo to robil prvý krát ľahký okruh, ale nakoniec všetko fungovalo a bol som z toho happy. Inak ak mám pravdu povedať, tak toto zapájanie elektriny ma z celej prerábky bavilo najviac.

kupelna-elektrina-rozvody1  kupelna-ventilator

Avšak ešte s rozvodmi elektriny nekončíme. Treba ju ešte doviesť do kuchyne, kde predtým nebola a zaviesť ju aj do kúpeľne. (16A zásuvky s prúdovým chráničom). Musel som dať spraviť teda novú rozvodnú skrinku v byte, keďže trebalo zapojiť prúdový chránič a nové káble. Na toto som si však už netrúfal a zavolal som si elektrikárov. Taká sranda ako len zapojenie skrine spolu s materiálom – 160€. Oni mi vyviedli káble a ostatné veci ako natiahnutie káblov do kuchyne a kúpeľne som už zvládol.

Jadrová omietka, sieťkovanie a prípravy na obkladanie

Ako som už spomínal, na spravenie jadrovej omietky som minul cca 30-40 25kg Grobputzov, čo neni málo. A ako som to celé robil? Najprv som si spravil ako keby také patky, ktoré museli byť vodorovné a mali by byť aj v rovine so stenou. Po zaschnutí patiek som nahádzal medzi patky Grobputz a doskou-vodováhou vyrovnal do roviny. Takto to vyzeralo v reálnom svete. Mám dokonca aj takýto GIF!!

ezgif.com-resize (1)

Takto to vyzeralo už nahádzané.

kupelna-jadrova-omietka2

To isté bolo treba spraviť aj s podlahou aby sa vyrovnala, keďže rovná vôbec nebola. Čiže patky do roviny z každej strany a potom vyliať betón medzi patky. Mimochodom, na podlahu som použil vodeodolný betón WU Beton. To vyšlo asi na nejakých 5 saklov.

kupelna-podlaha-beton

kupelna-podlaha-beton2

Po tom, ako som obhádzal steny a nalial betón na podlahu, ostávali na prácu ešte ostatné steny. Tie vyššie. Tam som „len“ škrabadlom dal dole maľovku, natrel penetračným náterom a natiahol sieťku s flex extra lepidlom.

kupelna-sietka2
Tuto je vidieť rozdvojené svetlo, resp. káble naň

kupelna-sietka

Ako som odstránil radiátor

Na začiatočných fotkách si môžeš všimnúť, že v kúpeľni je radiátor a zrazu tam neni. Radiátor som musel dať preč, aby som mohol obhádzať stenu a následne ju obložiť. Pri odstránení radiátoru som musel najprv vypnúť kúrenie v celej stupačke. Musel som aj vodu vypustiť, aby to nespravilo niekde potopu a potom som odrezal karbobrúskou radiátor a spravil závity s takým špeciálnym nástrojom so závitnicou. Závity som obmotal Tangitom pre utesnenie a namontoval ventil. Easy. Teraz.

Radiátor tam možno niekedy dám, ak by tam bola v zime zima. Taký klasický rebríkový už.

kupelna-radiator

Obkladanie

Najťažšie pre mňa bolo začať, nikdy som neobkladal nič, tak som vôbec nevedel ako na to. Avšak majster mi poradil ako na to, vysvetlil mi to teoreticky a v podstate to potom už išlo fajn. Základom je si odmerať výšku druhého radu od dlažby, dať si tam vodováhu presne do tej výšky, nabiť pod vodováhu klince, dať to cele do váhy a môže sa začať obkladať. Takto vyzerala moja prvá rada obkladačiek.

kupelna-obkladacky-zakladanie

A tak som pokračoval a pokračoval a zrazu..

kupelna-obklad kupelna-obklad2 kupelna-obklad3

Finálna omietka

Po obložení kúpeľne bolo treba natiahnuť omietku. Použil som vonkajší šťuk od Cemixu. Celkom fajn sa s ním pracovalo. Avšak všimol som si, že má asi iné zloženie. Ja som ho kupoval v miestnych stavebninách. Avšak keď mi došiel, kúpil som ho v Obi a tam už nebol tak dobrý, resp. sa mi s ním nepracovalo až tak dobre. Po natiahnutí hladidlom som počkal, kým sa doňho nebudú zabárať prsty a potom som zobral mokrú špongiu na hladenie a začal krúživými pohybmi vyrovnávať omietku.

Montáž sadrokartónu

Z tohto nemám fotky, keďže sme to chceli dať čo najrýchlejšie. S týmto mi pomáhal kamarát, keďže sadrokartón som nikdy nemontoval. Na konštrukciu sme našróbovali sadrokartón, potom som už len zobral finálnu sadrovú stierku a natiahol to na sadrokartón na vyrovnanie nerovností. Potom už len maľovka. Vyšlo to super. Na vrch sme vybrali ledkovú lampu so studenou bielou. A takto to vyzerá vo finále.

kupelna-sadrokarton

Pokladanie dlažby

Pomaly sa blížime do finále. Ako prvé bolo treba vybrať dlažbu. Mne hneď padla do oka táto. Kupoval som ju v Siku ako všetko ostatné do kúpeľne. Tú modrú som použil v kúpeľni a šedú v kuchyni a chodbe. Pár ľudí sa ma už pýtalo ako sa dlažba volá. Je to FS Faenza od značky Peronda.

dlazba-kupelna

A takto v podstate začalo pokladanie dlažby. Dlažbu som opäť lepil lepidlom flex extra ako pomaly všetko ostatné v byte.

kupelna-dlazba kupelna-dlazba2

Maľovanie kúpeľne a dokladanie posledného radu obkladačiek

Keď bola dlažba položená, už som musel len vymaľovať a doložiť posledný spodný rad obkladačiek. Vpravo, kde nie je dlažba, sa bude lepiť sprchová vanička.

kupelna-dlazba3

Montáž sprchy, umývadla, WC

Toto som už nejak zvládol podľa návodov. Nebolo to ťažké. Hlavne sa už končilo, čiže som to chcel mať hotové čo najskôr.

kupelna-hotova kupelna-sprchovy-kut

A takto vyzerala hotová kúpeľňa

Keď som to všetko vyčistil a pripravil na fotenie. Bolo to 7. augusta, aspoň myslím. A takto to teda vyzeralo po 3 mesiacoch každodennej práce niekoho, kto toto všetko robil po prvýkrát.

final-kupelna1 final-kupelna2

 

Celú prerábku som dokumentoval na mojich instagram stories @jankomacinsky a určite si vymyslím zase nejaký ďalší projekt. Tak ak chceš byť pri tom, tak mi kľudne hoď follow. 🙂

 

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn