Čo vidieť a zažiť v Marrákeši?

Čo vidieť a zažiť v Marrákeši?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Počas nášho roadtripu po Maroku sme nevynechali ani Marrákeš. Je to štvrté najväčšie mesto hneď po Kasablance, Fése a Tangieri. Strávili sme v ňom 3 dni a toto sú najlepšie miesta a atrakcie, čo sa dá robiť a čo vidieť v Marrákeši.

Jemaa el-Fnaa

Najznámejšie a isto najrušnejšie námestie v Marrákeši. Cez noc sa celé zaplní ľuďmi. Okrem perfektnej atmosféry a jedla vás tu budú otravovať obchodníci s najrôznejšími vecami, od toho, že vám budú chcieť predať okuliare, jedlo, suveníry až po fotky s opicami alebo hadmi. Večer vyrastú po námestí stánky s jedlom, kde si môžete dať špízy, čerstvú zeleninu, mäso na rôzne spôsoby a tradičnú berberskú whisky, ako to zvyknú maročania prezývať – silný a neskutočne sladký mätový čaj. Taktiež sú super freshe z pomarančov, ale aj z iného čerstvého ovocia.

(viac fotiek nemám :D, tak prikladám aspoň instastory – nižšie – z nočného Jemaa el-Fnaa)

 

Mešita Koutoubia

Pár metrov od Jemaa el-Fnaa sa nachádza majestátna mešita Koutoubia – má 77 metrov – čím je najvyššou mešitou v Marrákeši. V jej okolí sa nachádzajú parky, kde si môžete na chvíľu odpočinúť napríklad po prejdení sa po trhoch. Je ikonou mesta a návštevu jej okolia určite nemôžete vynechať.

 

TIP: Pozri si aj video – sprievodcu Marokom a.k.a ako sme týždeň cestovali autom po krajine

Marocké jedlo

Jedna z vecí, čo ma na cestovaní najviac baví je jedlo. Ochutnávať nové rozmanité chute z celého sveta je skrátka super. Marocká kuchyňa je kombináciou berberskej (pôvodní obyvatelia severnej afriky), stredozemnej, arabskej a andalúzíjskej. Marocká kuchyňa bola hodnotená ako najlepšia arabská a druhá najlepšia na svete, hneď po francúzskej.

Ako predjedlo sa podávajú väčšinou olivy s charakteristickým štipľavým dipom a chlebom – skôr ako nakrájaná bageta.

Typické hlavné jedlo v Maroku je Kuskus Tajine s mäsom a dusenou zeleninou (existuje ich mnoho variant a na svoje si prídu aj vegetariáni) – respektíve Tajine je spôsob prípravy jedla v kužeľovitom hlinenom hrnci, kde sa všetko dá dokopy – cibuľa, cesnak, mäso, zelenina, voda a dusí sa to na slabom ohni 1,5-3 hodiny.

Nápoj, ktorý dostanete všade a je úplne typickým pre Maroko je Mint tea – silný mätový a presladený čaj – prezývaný aj berberská whisky.

V Marrákeši môžem odporučiť Restaurant Toubkal a nočný street food na Jemaa el-Fnaa

(taktiež som nemal žiadne fotky, iba instastories :D, tak prikladám tie)

 

 

Ubytovanie v tradičnom Riade

Pri návšteve Marrákešu, respektíve celého Maroka nemôžete vynechať ubytovanie v tradičnom Riade – hotel/dom – ktorý nemá okná do ulice – kvôli tomu, aby ľudia prechádzajúci sa vonku nevideli marocké ženy. Typické pre Riad je átrium (izby v dome sú všetky orientované do stredu budovy) a v strede sa nachádza fontána, poprípade malý bazénik na schladenie sa ako to bolo aj v našom prípade, keď sme boli ubytovaní v Riade.

(nemám fotky, tak prikladám aspoň moje instastories z Riadu – sleduj instagram @jankomacinsky)

Jardin Majorelle

Nádherná záhrada (jardin po francúzsky), ktorú navrhol Jacques Majorelle. Nájdete tu pestro a bohato použité farby s dominujúcou sýtou modrou. Celá záhrada je neskutočné fotogenická. Bazéniky s rybami, kaktusy, chodníčky prieč celou záhradou, lavičky, mnoho druhov rastlín a nádherné farby. Takto by sa toto miesto dalo charakterizovať.

V komplexe sa nachádza taktiež aj Berberské múzeum a Múzeum Yves Saint Laurenta, ktoré sme však nestíhali navštíviť, keďže za 2 hodinky nám už odlietalo lietadlo.

 

Ak sa ti tento článok páčil, môžeš ho zazdieľať napr. na facebooku alebo instagrame a označiť ma ( ak tak spravíš, máš u mňa shoutout 😀 ) @jankomacinsky

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn