Čo je Clubhouse? Čo všetko treba vedieť?

Čo je Clubhouse? Čo všetko treba vedieť?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Dnešný článok bude trošku iný, povieme si o sociálnej sieti Clubhouse, ktorá v poslednom období urobila veľký rozruch. Clubhouse je sociálna sieť, ktorá vznikla v apríli minulého roka. Aktuálne teraz v januári dosiahla ocenenie jednu miliardu dolárov. Ja som sa o nej dozvedel od amerického youtube tvorcu Ryana Pinedu. 

 

Ako funguje Clubhouse?

Aplikácia funguje na základe pozvánok, čiže keď si ju stiahnete, nemôžete ju začať hneď používať. Ako sa do Clubhousu dostať si povieme v neskoršej časti článku. Teraz sa však poďme pozrieť na to, v čom je vlastne táto aplikácia taká unikátna a prečo zažíva taký úspech. 

 

Nechce sa vám čítať článok? Pozrite si video

 

Čo je Clubhouse?

Clubhouse je live audio komunikačná aplikácia. Komunikuje sa v nej len cez audio, bez možnosti chatu alebo videa. V tejto sociálnej sieti sa môžete pridať do Rooms, čiže miestností, kde sa riešia všelijaké témy, prípadne si vytvoriť vlastnú miestnosť a stať sa moderátorom. Miestnosti fungujú len vtedy keď tam sú ľudia, po tom ako idete ako zakladateľ miestnosti preč a zrušíte miestnosť, tak zanikne. 

 

Aké úrovne Clubhousu existujú?

Clubhouse má tri úrovne ľudí v miestnosti. Prvá úroveň je “stage”, kde sú moderátori a speakri. Moderátori majú pri svojej profilovke takú zelenú hviezdičku. Títo moderátori spravujú celú miestnosť a dávajú možnosť ľuďom stať sa speakrom. Druhá úroveň sú ľudia, ktorých followujú speakri. Výhodou tejto úrovne je to, že ste akokeby v predných radoch konferencie, keď sa prihlásite o slovo, je väčšia šanca, že sa môžete stať speakrom aj vy. Treťou úrovňou sú ostatní poslucháči. Čím dlhšie však ako poslucháč v miestnosti ste bez toho, aby ste odišli, tak sa automaticky posúvate hore, keď niekto vyššie pred vami odíde preč. 

 

FOMO Efekt

Miestnosti na Clubhouse sa nenahrávajú, tým pádom jediný spôsob ako počúvať debatu alebo sa do nej zapojiť je naživo vtedy, keď prebieha. Tým pádom tam vznika FOMO efekt, čo je skratka Fear Of Missing Out, čiže Strach z toho, že niečo zmeškáte. 

Jediný, kto si robí z miestností nejaký záznam je samotný Clubhouse, kvôli posúdeniu, či sa neporušili nejaké pravidlá. Porušením týchto Community Guidelines máte šancu dostať ban, ktorý je už trvalý a späť na Clubhouse sa už nedostanete. 

Čo sa týka využitia Clubhousu, môžete na ňom usporadúvať online konferencie, diskusie na rôzne témy, online poradne alebo napríklad sprevádzané meditácie alebo sa pripojiť do miestností, kde budete počúvať hudbu. Možností je fakt veľa. 

 

Ako sa dostať na Clubhouse?

A teraz otázka na ktorú všetci čakajú. Ako sa môžem aj ja dostať na Clubhouse? Už na začiatku som spomínal, že do tejto sociálnej siete sa viete dostať cez pozvánku. Každý človek, čo je na Clubhouse pozvaný, dostane ďalšie dve pozvánky. Ďalšie pozvánky môžete dostať za aktivitu ako vytváranie Rooms, zapojovanie sa do diskusií a podobne. Ďalší spôsob ako sa dostať na Clubhouse je, ak niekto má uložené vaše telefónne číslo a vy si stiahnete aplikáciu a zaregistrujete sa, tak vás môže pozvať aj bez pozvánky. Dobré je ešte spomenúť, že clubhouse je zatiaľ dostupný len pre iPhony.

To by bolo všetko ohľadom clubhousu. Mňa by zaujímalo, aký názor máte vy na clubhouse, či to vidite ako sociálnu sieť, ktorá má budúcnosť alebo si myslíte, že za chvíľu zanikne. Napíšte dole do komentárov.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn