Ako kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť?

Ako kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

V tomto článku, resp. videu si povieme o tom ako kúpiť svoju prvú nehnuteľnosť.

 

Čo riešiť ako prvé?

Ako kúpiť prvú nehnuteľnosť? Ešte predtým ako budete riešiť nehnuteľnosť, zistite si svoju financovateľnosť. To najlepšie urobíte s hypotekárnym špecialistom. Prvá vec, čo robia ľudia je, že idú do svojej vlastnej banky. Odporúčam však sa skôr porozprávať s dobrým hypotekárnym špecialistom a prebrať si detaily. Ak chcete kľudne mi napíšte a viem vám odporučiť niekoho kto sa o celé toto postará.

 

Čo sa ešte pred vyberaním si nehnuteľnosti odporúča?

Keď idete riešiť hypotéku, tak čo sa odporúča je mať 20 až 30% z celkovej ceny nehnuteľnosti  hotovosti, keďže banky poskytujú hypotéky aktuálne na úrovni 70 až 80% z celkovej ceny nehnuteľnosti. A tento rozdiel potrebujete nejak riešiť. Samozrejme, dá sa to riešiť aj dofinancovaním cez spotrebný úver alebo cez úverom zo stavebného sporenia, prípadne založiť dve nehnuteľnosti. Po prezistení vašej financovateľnosti máte následn čísla s ktorými viete pracovať.

 

TIP: Pozrite si tento článok spracovaný do videa

 

Zadefinovanie si nehnuteľnosti na kúpu

Ako ďalší krok si zadefinujte nehnuteľnosť, ktorú hľadáte. Rozpočet sme si už prebrali v prvom a druhom kroku a teraz bude na rade lokalita a veľkosť bytu. Možno nakoniec kúpite úplne niečo iné ako ste plánovali, to je však bežné. Mne sa to stalo, keď som pre klientov pracoval ako agent kupujúceho a hľadali sme spolu nehnuteľnosť. Boli sme spolu od začiatku až do konca, kde na začiatku sme si zadefinovali nehnuteľnosťou, ktorú chcú kúpiť a na konci keď sa podpisovali zmluvy, tak kupovali úplne inú nehnuteľnosť.

Keď už si zadefinujete ako nehnuteľnosťou chcete kúpiť, tak začnete hľadať. Hľadať budete pravdepodobne na realitných portáloch nehnutelnosti.sk, topreality.sk alebo reality.sk. Čo by som odporúčal, tak je chodiť na obhliadky a na veľa obhliadok, keďže byty a celkovo nehnuteľnosti častokrát vyzerajú na fotkách inak a v skutočnosti potom úplne inak.

Čo však je do veľkej miery priblížiť ako vyzerá nehnuteľnosť v skutočnosti, až na 90% tak je 3D prehliadka nehnuteľnosti ako robíme napríklad my v NestProperty.sk. Keď budete už na obhliadkach, pýtajte sa. Pýtajte sa, či bola vymenená voda, či bola vymenená elektrina, kedy to bolo menené, či sú v bytovom dome menené stupačky, kedy bol zrekonštruovaný bytový dom a tak ďalej.

 

Stav bytu a bytového domu

Takisto si zistite technický stav bytu a bytového domu. Stav bytu uvidíte na obhliadke a spýtate sa takisto aj realitného makléra. Takisto sa pýtajte aj na bytový dom. Ak vám to nevie realitný maklér povedať, viete si to zistiť u správcu alebo teda bytového družstva. Kontakt na nich si viete nájsť buď na nástenke na chodbe v tom bytovom dome alebo je to ako nejaká tabuľka pri vchode. Na Googli a následne nájdete na nich kontakt ak budete kontaktovať.

 

Zmluvy a dokumenty

Keď už si teda nájdete nehnuteľnosť a budete vedieť všetky tieto informácie tak prichádzajú na rad byrokratické veci. Čiže zmluvy, vklady na kataster, a ostatné dokumenty. Tieto záležitosti väčšinou zabezpečuje strana predávajúci čiže realitný maklér alebo teda realitná kancelária. Ak sa do zmlúv nevyznáte tak nechajte si ich kontrolovať aj z vašej strany. Čiže najmite si právnika, ktorý sa vám na všetky zmluvy a všetky dokumenty pozrie. Keď všetko toto prebehne tak prichádzajú na rad podpisy. Podpisy kúpnych zmlúv, úverových zmlúv, záložných zmlúv a všetkých ostatných dokumentov ktoré sú k tomu potrebné.

Následne sa to všetko potom kataster zanesie kataster, ktorý vás zapíše ako nového vlastníka. Kataster by tak mal urobiť do 30 dní  od podania návrhu, ak ho nemáte zrýchlene konanie.

Keď toto všetko bude hotové, tak prevezmete svoju nehnuteľnosť. Keď ju preberáte tak treba sa prihlásiť na odber elektriny, na odberoch plynu a prihlásiť sa u správcu bytového domu alebo teda bytového družstva. Toto všetko by si svojím mal prejsť maklér ktorý celý predaj zabezpečuje a dotiahnuť to do úplného konca.

Toto všetko bolo len v krátkosti ako kúpiť vašu prvú nehnuteľnosť.

 

Možnosť ako „nepohnúť pri kúpe ani prstom“

Ak sa vám nechcú tieto všetky veci absolvovať alebo chcete mať niekoho, kto sa tomu bude venovať, bude stáť pri vás a bude s vami na každom jednom kroku od začiatku až do konca, tak môžete využiť našu službu Agent kupujúceho ktorú robíme tiež v Nest Property. Je to služba, kedy maklér bude s vami od začiatku čiže od stanovovania si rozpočtu a preberania si financovania s hypotekárnym špecialistom, až do konca a to po odovzdanie a prehlásenie energií. Ak vás táto služba zaujala, kľudne ma kontaktujte a vieme si dohodnúť stretnutie.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn