Airbnb vs Hotel: Je Airbnb konkurenciou pre hotely?

Airbnb vs Hotel: Je Airbnb konkurenciou pre hotely?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

Na niektorých internetových magazínoch alebo aj v diskusiách som si všimol, že službu Airbnb prirovnávajú k hotelom, resp. ako konkurenciu. Ak ešte nevieš, čo Airbnb je, písal som o tom samostatný článok.

V minulom samostatnom článku som písal aj o možnostiach ubytovania, keď cestujete, porovnal rôzne vyhľadávače, porovnáče a platformy, kde si môžete už spomínané ubytovanie zabezpečiť.

 

Cena

Ak porovnáme ceny hotelov a ceny bytov na Airbnb, dospejeme k záveru, že krátko prenajímané byty na platforme Airbnb vyjdú pravdepodobne cenovo lepšie.

Je to spôsobené samozrejme tým, že ide o súkromné byty a ľudia po väčšine neplatia ďalších zamestnancov ako kuchárov, upratovačky, recepčné a iný personál, ktorý sa v hoteli nachádzať musí. To avšak súvisí s ďalšou vecou, s ktorou sa podelím v časti – Služby.

Avšak zo štatistík a grafov, čo som si vyhľadával som zistil, že tí, čo menej zaplatia za ubytovanie, majú väčšie výdaje zas vonku v meste a celková priemerná cena za výlet je vyššia.

 

Služby

Ak sa teda zamyslím, či je Airbnb vlastne naozaj konkurenciou hotelov, podľa môjho názoru konkurenciou nie je. Zameriava sa iné služby. Kým Airbnb ponúka zväčša „len“ ubytovanie, hotely ponúkajú v cene aj už pripravené raňajky – švédske stoly alebo časť hotelu s wellness, kde máte bazén/saunu.

Čiže sa zameriava tým pádom aj na inú klientelu, resp. na iný typ pobytu. Niekedy chcem úplný komfort a byť ako v bavlnke. Ale niekedy chcem celý byt pre seba, mať súkromie, vlastnú kuchyňu. Proste cítiť sa, ako keby som v danom meste býval. Ide teda o požadovanú službu.

Osobne nezavrhujem ani jedno ani druhé. Je to rôzny typ služby a každý poskytuje niečo iné.

ranajky-na-hoteli

 

Airbnb nie je len izba, apartmán

Ďalší rozdiel medzi hotelmi a Airbnb je, že v hoteli si objednáte len izbu/apartmán. Naproti tomu však pri platforme Airbnb si môžete objednať súkromnú izbu, apartmán, byt, celý dom, chatu, záhradnú chatku, stan (ako sme videli v ponuke pre Malibu, keď sme boli v USA), indiánske stany (ako jeden pán niekde pri Zvolene) alebo kľudne aj iglu. Airbnb teda nie je konkurencia hotelov. Je to vlastná platforma, kde je široká škála typov ubytovaní.

byt

 

Aj ja budem mať svoj Airbnb byt

Ako si si mohol všimnúť na mojich sociálnych sieťach, už nejaký ten mesiac prerábam byt v Bratislave, ktorý potom budem prenajímať na Airbnb. Budem o tom písať určite pár článkov. Či už o tom, ako som ho prerábal alebo aj o nejakých insightoch a štatistikách, ktoré tam budú. Finálne úpravy na byte môžete sledovať na mojich instastories @jankomacinsky na instagrame.

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Páčil sa ti článok? Zazdieľaj ho aj priateľom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn